Bachvirág terápia

A Bach virágterápia alapját az 1930-as években fedezték fel. Ennek a rendkívül hatékony módszernek a lényege, hogy a növények virágaiból kivont esszenciák által hatnak a lelkiállapotra. A Bach virágterápia rendszerét dr. Edward Bach angol orvos fedezte fel, az általa kidolgozott gyógyító eljárásban 38 féle vadon élő növényt alkalmazunk a lelki problémák és az azokból adódó betegségek kezelésére.
 
Dr. Edward Bach gyógyító stratégiája
 
„Nem leküzdeni, hanem átalakítani." - Edward Bach gyógyítói hitvallását legjobban ez a jelmondat példázza.
 
A Bach virágterápia középpontjában mindig az ember áll, sosem a betegség.
 
Lelki egészség fenntartása, helyreállítása
Lelki problémák, stressz helyzetek, életkrízisek akut kezelése
Krónikus és akut lelki és testi betegségek kiegészítő kezelése
Személyiségfejlesztés
A  Bach virágterápia egyéb hagyományos, illetve természetgyógyászati módszerekkel is kombinálható, mivel hatását más szinten fejti ki. 
 
Gyermekgyógyászat
A Bach virágterápia a gyermekgyógyászatban is igen jól alkalmazható. Egyrészt, a gyermekkori panaszok többsége lelki eredetű (a fej- és hasfájások kb. 80%-a pszichés panaszokra vezethető vissza), másrészt pedig a gyerekek érzelmei sokkal egyszerűbbek, könnyebben felismerhetőek (pl. félelem), mint a felnőtteknél, és ráadásul a kicsik jóval gyorsabban is reagálnak a kezelésekre.
 
A Bach virágterápia segítségével jól enyhíthetőek – többek között – az alábbi gyermekkori panaszok:
- allergia, ekcéma, asztma
- éjszakai bepisilés
- fájdalmak jelentős része
- félelem, szorongás
- hiperaktivitás
- iskolai beilleszkedési problémák, tanulási zavarok
- serdülőkori krízisek
- túlzott agresszivitás
 
Nőgyógyászat
Mivel a pszichés kapcsolat a nőgyógyászati jellegű panaszok nagy részénél (PMS, menstruációs fájdalmak, klimaktérium, terhességi / szüléssel kapcsolatos problémák) is egyértelmű, a Bach virágterápia ezen a területen is kiváló hatásfokkal alkalmazható. 
 
Állatgyógyászat
A virágesszenciák nemcsak az ember-, hanem az állatgyógyászatban is használhatók, hiszen az állatok is rendelkeznek érzelmi mintákkal és egyedi jellemvonásaik vannak, amelyek nem mindig működnek harmonikusan.
 
Pszichoterápia
A Bach virágterápia jól használható pszichoterápiás kezelések kiegészítéseként is, főként a felkészítésnél, a megrendült személyiség stabilizálására, illetve a terápia egyes – problematikusabb, gyökeres változást hozó – szakaszaiban, valamint a kezelés után is.
 
A Bach virágterápia segítségével hatékonyan támogatható, leggyakoribb panaszok:
- depressziós problémák
- félelem, szorongás
- fóbiák
- pszichoszomatikus betegségek
 
Méregtelenítés
Számtalan béltisztító és böjtkúra létezik – ezek hatékonysága a Bach virágesszenciákkal szintén támogatható, a terápia lelki szinten segíti a mérgek távozását, és gátolja a lelki mérgek felhalmozódását. (Pl. a vadalma virága “a megtisztulás virága” - segít legyőzni a bűnösség, szennyezettség érzését.)
 
Kineziológia
A kineziológia egyes irányzataiban sokszor alkalmazzák a Bach virágesszenciákat, mert segítségükkel a stresszoldás sokkal hatékonyabb. A különféle stresszoldó technikák révén a páciens megszabadul a negatív érzelmi töltéstől, amelyek a múltbéli eseményekhez tapadnak. Ezután további, otthon is végzendő korrekciós feladatokkal, gyakorlatokkal folytatja az érzelmi stressz oldását.
 
Masszázs
A Bach virágterápia az egyes masszázstechnikákkal kombináltan alkalmazva segíti az ellazulást, jelentős mértékben csökkenti a stresszt, és támogatja az izomfeszültség miatt kialakult csomók, keményedések kioldását. (Jó lehet pl. az ernyős madártej, szilfa, vagy nebáncsvirág, de a beteg lelkiállapotától függően számos egyéb virág is.) 
 
Rehabilitáció
A komolyabb betegségek utáni rehabilitációnál rendkívül fontos a páciens önbizalmának,  lelki egyensúlyának helyreállítása. Ehhez is segítséget nyújt a Bach virágterápia, amelyből a virágesszenciák közül elsőként az ernyős madártej ajánlható.
 
Geriátria
Idősebb korban a fizikai és a szellemi állapot romlásával szaporodnak a pszichés eredetű panaszok is (pl. álmatlanság, félelmek), így ezen a területen is javasolt a Bach virágterápia alkalmazása.
 
A Bach virágterápia lépései:
 
1.    A jellem hiányosságainak feltérképezése az életmód tanácsadó segítségével, a szellemi félreértések és a miattuk keletkezett negatív reakcióminták, lelki problémák felismerése.
2.    A helyzet nem „leküzdeni" akarása, hanem értékelés nélkül, jelenlegi állapotként való elfogadása és azonnali „ejtése", azaz „már megtörténtnek, túlhaladottnak" tekintése.
3.    A meglévő negatív reakciómintákra illő virágesszenciák felismerése és beszedése.
4.    Nézőpont váltás: a Nagy Egészhez való visszaigazodás (vagyis a szellemi törvényekhez, a belső irányításhoz és a felsőbb énhez, a saját élettervhez).
5.    A negatív reakcióminták reharmonizálása a pozitív magatartásminták következetes érvényre juttatásával.
 
Így válik a pozitív potenciál hozzáférhetővé: a jellembeli hiányosságok a Bach virágterápia segítségével a jellem erősségeivé alakulnak át. 
 
Ha tisztában vagyunk vele, hogy a betegségek valódi okai saját személyiségünkből fakadnak és ezáltal az irányításunk alatt állnak, akkor egyértelmű, hogy a „gyógyszert” is magunkban kell keresnünk. A Bach virágterápia kimondja, hogy a gyógyulásnak belülről kell jönnie: el kell ismernünk a hibáinkat és helyesbítenünk azokat, miközben ráhangoljuk lényünket az isteni tervre.
A lelki problémák megszűnésével megszűnnek a testi tünetek is.
 
Azzal nem segítünk magunkon, ha a meglelt hibákat akaraterővel leküzdjük, elnyomjuk! Egy hiba ellen való küzdéssel felerősítjük annak erejét, mivel figyelmünk ráirányul. Az ellentétes erény fejlesztésére kell koncentrálnunk, amely automatikusan törli a hiba nyomait lényünkből. 
 
Ebben nyújt segítséget a Bach virágterápia.
 
A Bach virágterápia az öngyógyítás egyik nagyszerű módszere, amely segít, hogy rohanó világunkban ráleljünk lelki harmóniánkra, megtaláljuk a békét és megnyugvást. 
A Bach virágterápia alkalmazása egyszerű és nincsenek mellékhatásai, ezért a cseppek mind több családnál képezik a házipatika részét. Könnyen alkalmazható a mindennapokban, és mindenkor áldásos hatású.
 
Nem arról van szó, hogy a terapeuta átveszi a pácienstől a felelősséget. Ellenkezőleg: segít neki, hogy saját maga felelősséget vállaljon – tudatosan – az életében kialakul helyzetekért.
 
A Bach virágterápia megkezdésekor az életmód tanácsadó és a páciens kiválasztják azokat az alapszereket, amelyek az aktuális problémák megoldásában segítenek. A legelső alkalommal általában 5 féle virágesszencia kerül kiválasztásra. Sosem a múltbéli helyzet és a kialakult testi tünet a meghatározó, hanem mindig a jelenlegi problémák.
 
A testi tünetek esetében is az a lényeges, hogy milyen lelki reakciókat vált ki, azaz milyen lelki problémák vannak:
- Türelmetlenség
- Idegesség
- Zárkózottság
- Félelem
- Depresszió
- serdülőkori krízisek
- túlzott agresszivitás
 
Alkalmazható a Bach virágterápia mellett egyéb terápia?
Igen, a Bach virágterápia nyugodtan kiegészíthető más módszerekkel, azok nem fogják lerontani a hatását. Viszont ahhoz, hogy mérhető legyen a hatása, a Bach virágterápia során érdemes egyféle rezgésterápiát alkalmazni.
Kiegészítésként inkább fizikai jellegű, mozgásterápia javasolt.
 
Mennyi időt vesz igénybe a Bach virágterápia?
A kapott oldat kb. 4-5 hétre elegendő, elfogyása után szükséges egy kontroll beszélgetés. Ennek során tisztázásra kerül a kialakult új lelki állapot, és a páciens az életmód tanácsadóval szükség esetén új keveréket állít össze, amelyben részben az előző szerek vannak benne, mint ismétlő rezgések, más részt pedig bizonyos problémák kikerülnek, amik eddig csupán elfedtek egy másikat.
 
Nem az a cél, hogy a páciens évekig Bach terápiára járjon. 
Ideális esetben már a legelső keverék alkalmazását követően jelentős javulás történik, de  előfordulhat az is, hogy pár alkalommal még beszélni kell az újabban felmerülő problémákról.